Rzym za darmo – Museo Barracco


Choć główne muzea w Rzymie każą sobie niemało płacić za możliwość oglądania dzieł sztuki, są i takie, które można zwiedzać bez wyjmowania portfela. Nie są ogromne i wypełnione po brzegi arcydziełami, ale dają szansę na niejedno wzruszenie i niejeden zachwyt.
 
Do bezpłatnych możliwości zwiedzania Rzymu będę wracać jeszcze nieraz, bo temat wart jest porządnej eksploracji. Jedne zachwycą miłośników historii, inne przyciągną wielbicieli sztuki. Na pewno warto się nimi zainteresować i wybrać coś dla siebie. 

Na początek muzeum rzeźby, które znajduje się blisko wielu rzymskich atrakcji, a jego zwiedzanie spodoba się na pewno tym, którzy lubią kontemplować sztukę bez tysięcy ludzi wokół.

Giovanni Barracco
Muzeum rzeźby dawnej znajduje się niedaleko Campo de’Fiori przy Corso Vittorio Emanuele II 166A. Zostało utworzone dzięki Kalabryjczykowi Giovanniemu Barracco (1829-1914), pochodzącemu z bogatej rodziny. Studiował prawo, a w 1860 roku zaczęła się jego kariera polityczna, był posłem i senatorem. Silnie związany z Południem Włoch, zabiegał o interesy tej części zjednoczonego królestwa. W wolnych chwilach oddawał się pasjom, między innymi alpinizmowi. Zdobył Monte Bianco (Mont Blanc) i Monte Rosa, był jednym z członków założycieli Club Alpino Italiano w 1863 r.

Angażował się w ochronę dziedzictwa kulturowego. Był kolekcjonerem, interesował się sztuką dawną i archeologią, przez życie powiększał swoje zbiory. Pierwotnie znajdowały się one w prywatnym apartamencie przy via del Corso 160. W związku z tym, że nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci, w 1904 roku postanowił przekazać swoją imponującą i niezwykle cenną kolekcję miastu Rzym. W podziękowaniu za dar otrzymał honorowe obywatelstwo Rzymu.

Muzeum
Pierwsza siedziba muzeum znajdowała się przy Corso Vittorio Emanuele II na wprost kościoła San Giovani dei Fiorentini. Obecną siedzibę w Palazzo della Farnesina ai Baullari muzeum zajmuje od 1948 roku. W dziewięciu salach zgromadzono ok. 400 dzieł. Sala I i II to sztuka egipska, sumeryjska i asyryjska. W sali III – sztuka etruska. Do sali IV zapraszają dzieła cypryjskie i fenickie. W V i VI – sztuka grecka, a w VII – hellenistyczna. W ostatnich salach sztuka rzymska i średniowieczna. W muzeum można obejrzeć między innymi XII-wieczną mozaikę z pierwszej bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Dla wielbicieli rzeźby i sztuki bardzo dawnej miejsce obowiązkowe.

Informacje praktyczne:
Corso Vittorio Emanuele II 166A
Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, latem od 13 do 19, zimą od 10 do 16. Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.