Janikulum, zielone wzgórze za Tybrem


Wzgórze Janikulum (Gianicolo) nie należy do słynnych siedmiu wzgórz, ale i tak warto je odwiedzić. Roztacza się stamtąd niezwykły widok na centralną część Rzymu, a na samym wzgórzu uwagę przyciągają spacerowe ścieżki wśród zieleni, pomniki i armata.

Janikulum (Gianicolo) swą nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej bogu Janusowi (Giano), który w czasach dawnych miał mieć tu swoją świątynię. Wzniesienie zamieszkiwali Etruskowie, potem zdobyli je Rzymianie, co dawało im dobrą pozycję obronną., w końcu wzgórze włączono do miasta. Przez wieki było tu sielsko i spokojnie, budowano tu zaciszne wille z pięknymi ogrodami. XIX wiek przyniósł walki o niepodległość Włoch i właśnie na tym wzgórzu Garibaldi próbował obronić Rzym przed francuskim najeźdźcą. Potem znowu zrobiło się spokojnie, a Janikulum stało się parkiem publicznym, poświęconym pamięci walczących podczas Risorgimenta, czyli Zjednoczenia Włoch. Na wzgórze można wejść od strony Zatybrza (via Garibaldi) lub od strony Watykanu (via del Gianicolo lub Salita di Sant’Onofrio). Przez wzgórze prowadzi malownicza droga zwana Passeggiata del Gianicolo.

Na zboczu Janikulum znajduje się kościół San Pietro in Montorio z urokliwą okrągłą świątynką Bramantego. Powyżej stoi pomnik – mogiła bohaterów walczących o niepodległe Włochy w drugiej połowie XIX w. Dalej przepiękna fontanna zwana Fontana Aqua Paola, zbudowana na początku XVII w., a przed nią taras z zachwycającą panoramą Rzymu. Jeśli ktoś zechce wejść jeszcze wyżej, będzie mógł zobaczyć kolejną panoramę z tarasu widokowego u stóp pomnika Giuseppe Garibaldiego, który powstał pod koniec XIX w. Nieco poniżej armata, symbol Janikulum. Codziennie w samo południe oddaje ona jeden wystrzał, według którego rzymianie regulują zegarki. Wart uwagi jest dynamiczny pomnik żony Garibaldiego, Anity; wewnątrz znajduje się urna z jej prochami. Nieopodal biała 20-metrowa latarnia. U stóp wzgórza od strony watykańskiej klasztor św. Onufrego, w którym pod koniec życia przebywał wielki włoski poeta Torquato Tasso, w kościele przy klasztorze się jego grobowiec. Przez cały spacer towarzyszą nam piękne widoki widziane z różnych wysokości wzgórza, urokliwe alejki, i historyczne wille. Wycieczka na Janikulum to odpoczynek od miejskiego gwaru, a przy tym możliwość zobaczenia kilku interesujących zabytków i kilku pięknych widoków na Rzym. Można tu dojechać autobusem miejskim 115, pomijając w ten sposób męczące podchodzenie pod górkę.

Zobacz także:
Kościół San Pietro in Montorio i renesansowa niespodzianka