San Pietro in Montorio i renesansowa niespodzianka


Za Tybrem, na zboczu wzgórza Janikulum stoi niepozorny kościół, który zbudowano w miejscu, gdzie według legendy ukrzyżowano św. Piotra. Większość ludzi przychodzi tam jednak nie dla kontemplowania śmierci apostoła, lecz po to, by podziwiać renesansowe arcydzieło Bramantego.

Kościół pochodzi z IX w., ale w XV w. został znacznie przebudowany dzięki staraniom hiszpańskiej pary królewskiej, Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej. Nadal jest częścią kompleksu należącego do Skromna fasada skrywa efektowne wnętrze, szczególnie pięknie wyglądające, gdy oświetla je słońce. To pewnie sprawia, że bardzo często wybierają go pary na miejsce ceremonii ślubnej. To też gratka dla turystów, ze ślubnymi dekoracjami kościół wygląda jeszcze piękniej. Ale i bez tego warto go odwiedzić, wewnątrz bowiem kryje się kilka ważnych dzieł sztuki.

W pierwszej kaplicy po prawej znajduje się najsłynniejszy tutejszy obraz, „Biczowanie Chrystusa” autorstwa Sebastiana del Piombo (tego samego, którego freski znajdują się w nieodległej willi Farnesinie). W drugiej kaplicy po prawej interesująca „Madonna della Lettera” namalowana przez Pomarancia. Sybille nad łukiem trzeciej kaplicy przypisywane są Baldassare Peruzziemu, który stworzył pobliską Farnesinę. Sufit w czwartej kaplicy namalował sam Vasari. Po lewej stronie kościoła warto zwrócić wagę na drugą kaplicę, wykonaną według projektu Berniniego.

Prawdziwe arcydzieło kryje się jednak poza kościołem, schowane z boku. To słynne Tempietto, którego autorem jest Donato Bramante. Niewielka budowla wciśnięta w dziedziniec, osaczona sąsiadującymi budynkami i na pewno niewyeksponowana tak, jak na to zasługuje. Świątynka jest bowiem realizacją architektonicznych ideałów renesansu. Zbudowana na początku XVI w. na planie koła, składa się w zasadzie z jednego okrągłego pomieszczenia łączącego dwie kondygnacje, otoczonego na zewnątrz wieńcem kolumn, na którym wspiera się balkon z balustradą. Wszystko wyważone, proporcjonalne i zgodne z zasadami. W godzinach otwarcia kościoła można również wejść do Tempietta, ale wnętrze rozczarowuje, nie zostało tak dopracowane jak forma zewnętrzna. Mimo to warto, choćby po to, by we wnękach zobaczyć posągi wykonane przez szkołę Berniniego.

Informacje praktyczne
Chiesa di San Pietro in Montorio, Piazza San Montorio 2
www.sanpietroinmontorio.it
Otwarty w godzinach: codziennie 8.30-12 i po południu od 15/16 (poza świętami).

Zobacz także:
Farnesina - willa z oszałamiającymi freskami