Farnesina – willa z oszałamiającymi freskami

Farnesina została wybudowana na początku XVI w. roku na zamówienie pochodzącego ze Sieny bogatego bankiera Agostina Chigi. Pałacyk za miastem, po drugiej stronie Tybru, miał służyć głównie rozrywce i życiu towarzyskiemu. 

Zaprojektował go Baldassare Peruzzi, ściany dekorowali malowidłami Rafael i jego uczniowie, Sebastiano del Piombo, Sodoma oraz sam projektant.
Po śmierci bankiera willa straciła na znaczeniu, zaczęła niszczeć, a podczas sacco di Roma w 1527 roku nie oparła się grabieżom najeźdźców. Kilkadziesiąt lat później znalazła się w rękach rodziny Farnese, czemu zawdzięcza swą bardziej znaną nazwę, choć wciąż używana jest również nazwa Villa Chigi. W XX wieku przeszła na własność państwa. Dziś można ją zwiedzać, mieści się w niej również siedziba założonej w 1603 roku akademii nauk (Accademia Nazionale dei Lincei).  

Loggia di Galatea
Nazwę swą zawdzięcza freskowi Rafaela przedstawiającemu nimfę Galateę. To główne dzieło tego pomieszczenia, ale warto przyjrzeć się również innym malowidłom. Na sklepieniu znajduje się horoskop Agostina Chigi, jego autorem jest Baldassare Peruzzi. A w dziewięciu lunetach znajdują się sceny mitologiczne z „Metamorfoz” Owidiusza, namalowane przez Sebastiana del Piombo. W dziesiątej lunecie znajduje się rysunek „Głowa młodzieńca”, według legendy dzieło Michała Anioła. Podobno mistrz tak bardzo chciał zobaczyć powstające dzieło Rafaela, że zakradł się do willi pod nieobecność pracujących tam ludzi. Na miejscu pokusa malowania okazała się tak wielka, że podniósł z ziemi kawałek węgla i naszkicował głowę w lunecie. Rafael od razu domyślił się, czyje to dzieło. Choć był wściekły, nie pozwolił zniszczyć rysunku wielkiego rywala.

Loggia di Amore e Psiche
Nazwa tej loży pochodzi od malowideł na sklepieniu, które przedstawiają epizody ze słynnej opowieści o Amorze i Psyche. Freski namalowali uczniowie Rafaela, sam mistrz podobno kreślił rysunki wstępne. Pomieszczenie ze względu na swą wielkość służyło właścicielowi willi do organizowania świąt i przedstawień teatralnych.

Stanza del Fregio
Malarski fryz ciągnący się wzdłuż ścian w tej sali to dzieło Baldassare Peruzziego. Zobaczyć na nim można 12 prac Herkulesa oraz liczne sceny mitologiczne, m.in. porwanie Europy czy Orfeusza i Eurydykę. Pierwotnie pomieszczenie było wykorzystywane m.in. jako sala oczekiwania dla gości.
 

Sala delle Prospettive
Obszerne pomieszczenie na pierwszym piętrze to jedna z pierwszych realizacji perspektywy w malarstwie. W 1519 roku właściciel zorganizował tam swoje przyjęcie weselne. Baldassarre Peruzzi namalował w sali perspektywiczne weduty, które widoczne są w oddali za udawanymi kolumnami. 


Stanza delle Nozze
W dawnej sypialni właściciela na uwagę zasługuje główny fresk przedstawiający zaślubiny Aleksandra Wielkiego i Roksany, którego autorem jest Giovani Antonio Bazzi, znany jako Sodoma. W sali znajdują się freski przedstawiające też inne sceny z życia Aleksandra Wielkiego.
 

Informacje praktyczne
Villa Farnesina, via della Lungara 230, www.villafarnesina.it
Zwiedzanie: od poniedziałku do soboty w godzinach 9-14.
Bilety:

  • Normalne – 6 euro
  • Ulgowe – 5 euro (dla młodzieży między 14 a 18 rokiem życia, dla osób powyżej 65 roku życia); 3 euro (dla młodzieży między 10 a 14 rokiem życia)
  • Bezpłatne – dla dzieci do 10 roku życia w towarzystwie opiekuna 

Zobacz także:
Galleria Corsini – z dala od muzealnego tłoku
San Pietro in Montorio i renesansowa niespodzianka