Podróże po mieście



Znam osobę, która do żadnych rzymskich atrakcji nie dojeżdża komunikacją miejską. Zawsze decyduje się na spacer, choćby był on długi i męczący. Jej zdaniem tylko tak można naprawdę poczuć Rzym. Przyznaję bez bicia, że ja jednak wolę podjechać tu i ówdzie, a zaoszczędzony czas i energię wykorzystać na dodatkowe przyjemności.


Komunikacja miejska w Rzymie obejmuje autobusy, tramwaje, trolejbusy, metro i pociągi. O każdej z tych form podróżowania pojawią się wkrótce szczegółowe informacje, dziś skupmy się na biletach. Bo jak świat światem, za darmo nikt turyście nie pozwoli pojeździć po mieście.

Bilety umożliwiają podróżowanie różnymi środkami komunikacji miejskiej, przesiadanie się, łączenie autobusów z metrem czy tramwajem. Najprostszym sposobem ich zakupu są biletomaty, znajdujące się m.in. na stacjach metra, a także sklepiki oznaczone literą T (czyli tabacchi, rodzaj naszych kiosków). Bez względu na rodzaj biletu, trzeba go skasować na początku pierwszej podróży – po wejściu do autobusu lub tramwaju, na bramce w metrze bądź w kasowniku na peronie kolejowym.

Dla turystów „chwilowych” najważniejsze są następujące bilety miejskie:

BIT (BIGLIETTO INTEGRATO A TEMPO) – kosztuje 1,5 euro i jest ważny przez 100 minut od skasowania.

Uwaga, w ciągu tych 100 minut można podróżować do woli, przesiadać się, zmieniać środki lokomocji, ale tylko raz można wejść do metra. Co oznacza, że na przykład na stacji metra Termini, gdzie łączą się dwie linie (A i B), można zmienić linię, przesiąść się z niebieskiej na czerwoną lub odwrotnie, ale nie można wyjść z metra na kawę i potem wrócić do niego, żeby kontynuować podróż. Jeśli przez roztargnienie opuścimy metro, zostaje autobus.

ROMA 24h (BIGLIETTO ROMA VENTIQUATTRO ORE) – kosztuje 7 euro i jest ważny przez 24 godziny od skasowania. Umożliwia nieograniczone podróżowanie w ramach wskazanego czasu. Tu nie ma już ograniczeń z metrem, jak w przypadku biletu 100-minutowego.

ROMA 48h (BIGLIETTO ROMA QUARANTOTTO ORE) – kosztuje 12,50 euro i jest ważny przez 72 godziny od skasowania. Umożliwia nieograniczone podróżowanie w ramach wskazanego czasu.

ROMA 72h (BIGLIETTO ROMA SETTANTADUE ORE) – kosztuje 18 euro i jest ważny przez 72 godziny od skasowania. Umożliwia nieograniczone podróżowanie w ramach wskazanego czasu.

CIS (CARTA INTEGRATA SETTIMANALE) – kosztuje 24 euro i jest ważny przez 7 dni od skasowania, jego ważność wygasa siódmego dnia o godzinie 24.00. Umożliwia nieograniczone podróżowanie w ramach wskazanego czasu.

Osoby przebywające w Rzymie dłużej, mogą zdecydować się na bilety okresowe, tzw. abonamenty:
  • Bilet miesięczny spersonalizowany (MENSILE PERSONALE) – kosztuje 35 euro i obowiązuje na miesiąc kalendarzowy.
  • Bilet miesięczny na okaziciela (MENSILE IMPERSONALE) – kosztuje 53 euro i nie jest przypisany do jednej osoby, daje prawo podróżowania komunikacją miejską osobie, która ma go ze sobą.
  • Bilet roczny (ANNUALE ROMA) – kosztuje 250 euro i jest ważny przez 365 dni.
Istnieją również bilety miesięczne i roczne na określone strefy na terenie Lacjum.

Turyści, którzy chcą zwiedzić Lacjum, mogą zdecydować się na bilety METREBUS LAZIO, umożliwiające podróżowanie po wybranych strefach regionu. Cena biletu zależy od zasięgu, jaki obejmuje dany bilet.

  • BIRG (BIGLIETTO INTEGRATO REGIONALE GIORNALIERO) – ważny do godziny 24.00 dnia, w którym go skasowano. Umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów w obszarze, który wskazano na bilecie.
  • BTR (BIGLIETTO TURISTICO REGIONALE) – ważny przez 3 dni, jego ważność kończy się o godzinie 24.00 trzeciego dnia, wliczając w to dzień, w którym skasowano bilet. Umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów w obszarze, który wskazano na bilecie.
  • CIRS (CARTA INTEGRATA REGIONALE SETTIMANALE) – ważny przez 7 dni, jego ważność kończy się o godzinie 24.00 siódmego dnia, wliczając w to dzień, w którym skasowano bilet. Umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów w obszarze, który wskazano na bilecie.

Zobacz także:
Roma Pass – pomysł na intensywne zwiedzanie