Muzea Watykańskie – wiele muzeów w jednym




Niemal każdy, kto odwiedza Rzym, mija je w drodze na plac św. Piotra w Watykanie. Długa kolejka wzdłuż murów zniechęca jednak wielu turystów, szczególnie gdy wizyta w stolicy Włoch jest krótka. Szkoda, bo naprawdę warto je odwiedzić.


Muzea Watykańskie to kilka muzeów znajdujących się w jednej z części Pałacu Watykańskiego. Każde z nich zasługuje na uwagę, a razem tworzą kompleks pełen skarbów. Są tu arcydzieła, które przyciągają wszystkich, są dzieła sztuki dla bardziej wtajemniczonych i ciekawostki dla tych, którzy podążają tropem swoich pasji. Powinni tu zajrzeć przede wszystkim wielbiciele malarstwa, ale zachwyceni będą też znawcy rzeźby, arrasów, kandelabrów, map, starożytności egipskich i etruskich, a także ci, których interesują misje katolickie na całym świecie. Nawet jeśli zamierzamy zobaczyć tylko Kaplicę Sykstyńską i Stanze Rafaela, to i tak po drodze do nich czeka nas kilka długich, muzealnych korytarzy, w których nie brakuje pięknych zdobień i zapadających w pamięć eksponatów. Jeśli mamy więcej czasu i zdecydujemy się spędzić w Muzeach Watykańskich kilka godzin, zobaczyć możemy naprawdę wiele.

Na początek jednak absolutne arcydzieło i pozycja obowiązkowa podczas watykańskiej wizyty - Kaplica Sykstyńska. W 1481 roku papież Sykstus IV zlecił kilku wielkim malarzom udekorowanie freskami bocznych ścian kaplicy. Wśród zaproszonych znaleźli się między innymi Perugino, Ghirlandaio, Botticelli i Signorelli. Ich freski opowiadają o życiu Mojżesza i Jezusa, dwóch wielkich postaciach Starego i Nowego Testamentu. Inauguracja odbyła się 15 sierpnia 1483 roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i tym samym w Rzymie na dobre zagościł renesans, mistrzowie z Toskanii i Umbrii przywieźli ze sobą nowoczesne spojrzenie na malarstwo, nowe podejście do perspektywy, kompozycji i kolorów. Jednak prawdziwą sławę Kaplicy Sykstyńskiej przyniósł zupełnie inny malarz - Michelangelo Buonarotti, czyli Michał Anioł. To jego dwa monumentalne freski na sklepieniu i na jednej ze ścian do dziś przyciągają tłumy miłośników malarstwa. Pracował na zlecenie papieża Juliusza II. ,,Stworzenie świata” powstawało w latach 1508-1512, ,,Sąd ostateczny” malował od 1536 roku do 1541. Oba freski są piękne, pełne rozmachu i emocji. Trudno obejrzeć je dokładnie, szczególnie sceny na sklepieniu, ale i tak robią niesamowite wrażenie.

Podczas wizyty w Muzeach Watykańskich nie można nie zobaczyć także słynnych Stanz Rafaela, czyli pokojów udekorowanych przez Rafaela. Kiedy Juliusz II został papieżem, nie zamierzał mieszkać w apartamentach znienawidzonego poprzednika, przeprowadził się więc do innych pomieszczeń i nakazał Rafaelowi stworzenie dekoracji godnych wielkiego papieża. Mistrz zaczął w 1509 roku od namalowania ,,Szkoły Ateńskiej”, a kiedy praca została zaakceptowana, wraz ze swoimi współpracownikami malował następne, w tym równie znany “Parnas”, czy “Wygnanie Heliodora“.

O ile Kaplicę Sykstyńską i Stanze Rafaela na pewno trzeba będzie oglądać w tłumie turystów, o tyle w innych częściach Muzeów można liczyć na większy spokój i możliwość podziwiania dzieł sztuki w kameralnej ciszy. Dlatego warto porozglądać się po galeriach i korytarzach. Wytrwali, którzy zajrzą do Pinakoteki, zobaczą w nagrodę między innymi obraz Leonarda da Vinci ,,Święty Hieronim na puszczy” i Caravaggia ,,Złożenie Chrystusa do grobu”, a także dzieła Giotta, Masolina, Fra Angelica, Filippa Lippiego. Jeśli ktoś zdecyduje się odwiedzić galerie z rzeźbami, zobaczy na przykład słynnego Apolla Belwederskiego, Dyskobola, Grupę Laookona czy Perseusza dłuta Antonia Canovy. Długie korytarze poszczególnych galerii robią wrażenie na osobach, które interesują się rzeźbą, pozostali mogą się poczuć nieco znużeni wśród szeregów głów lub popiersi. Warto wtedy wyjść na świeże powietrze i podziwiać dziedzińce Pałacu Watykańskiego.

Do Muzeów Watykańskich zawsze są kolejki, wbrew pozorom jednak nie trzeba w nich stać pół dnia. Niektórzy zalecają, by stanąć w kolejce rano, mimo że jest ona wtedy najdłuższa. Po nieco ponadgodzinnym staniu mamy bowiem naprawdę sporo czasu na zwiedzanie. Jeśli jednak ktoś chce zobaczyć tylko Stanze i Kaplicę Sykstyńską, może spróbować przyjść później, gdy kolejka jest mniejsza, ale musi się liczyć, że zostanie mu mniej czasu wewnątrz.

Informacje praktyczne: 
Muzea Watykańskie, Viale Vaticano 13, www.vatican.va