Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu


Niewiele osób decyduje się tu zajrzeć, bo kościół znajduje się na uboczu, z dala od głównych atrakcji, w mniej efektownej części Zatybrza. Warto tu jednak przyjść choćby tylko dla jednej rzeźby, która znajduje się w centralnej części kościoła. To Święta Cecylia wyrzeźbiona w 1600 r. przez Stefana Madernę, dzieło niezwykłej urody i delikatności.


Bazylika św. Cecylii stoi w miejscu męczeńskiej śmierci patronki. Była ona szanowaną, bogatą rzymianką, która mimo prześladowań pozostała wierna nowej religii, za jej sprawą chrześcijaninem stał się również jej mąż Walerian i jego brat Tyburcjusz. W ich domu odbywały się spotkania wspólnoty, nowych wyznawców chrzcił papież Urban I. Wszyscy oni zostali skazani na śmierć. Cecylię najpierw zamknięto w gorącej łaźni, ale przeżyła, zdecydowano więc, że podzieli los swych bliskich i zginie przez ścięcie. Tak też się stało, choć trzykrotnie wykonano cięcie, raniąc ją tylko. Wedle legendy nie zmarła od razu, lecz w wyniku utraty krwi. Pochowano ją w katakumbach św. Kaliksta. W IX w. podobno ukazała się we śnie papieżowi Paschalisowi I i wskazała miejsce swego pochówku. Papież zdecydował o przeniesieniu ciała zmarłej do jej dawnego domu i miejsca śmierci, gdzie już wcześniej powstała świątynia. W 1599 roku, przed rokiem jubileuszowym 1600, ponownie otwarto jej sarkofag i oczom wszystkich ukazało się doskonale zachowane ciało Cecylii, leżącej na boku, z głową przykrytą welonem. Uwiecznił to w marmurze Stefano Maderno i ta niezwykła rzeźba Cecylii znajduje się dziś pod ołtarzem głównym. Warto pokontemplować piękno tego artystycznego przedstawienia. 

Sam kościół był w przeszłości wielokrotnie przebudowywany, więc stracił swój wczesnochrześcijański charakter. Dziś przypomina ogromny salon, jasny i elegancki, ale nieco pozbawiony klimatu. Warto tu zobaczyć baldachim nad ołtarzem autorstwa Arnolfa di Cambio, obraz Guida Reniego „Ścięcie św. Cecylii”, Cecylia i Walerian znajdują się też wraz z innymi świętymi na mozaice w absydzie. W krypcie, którą można zwiedzać za niedużą opłatą, znajdują się resztki rzymskiego domu oraz łaźni, w której próbowano najpierw zamordować Cecylię. Przed kościołem znajduje się urokliwy, bardzo fotogeniczny dziedziniec.

Informacje praktyczne
Piazza di Santa Cecilia 22
www.benedettinesantacecilia.it
Bazylika otwarta w godzinach: w dni powszednie 10-12.30 i 16-18, w dni świąteczne 11.30-12.30 i 16-18. 
  

Zobacz także:
Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu